­ TİTUS TÜNELİ VE BEŞİKLİ MAĞARA | Kültür Portalı

Titus Tüneli Ve Beşikli Mağara - Hatay

Hatay'ın Samandağ İlçesi ÇevlikÖrenyeri yakınında bulunan tünel İ.Ö. 1’nci yüzyılda yapılmıştır. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma imparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. İnşaat İ.S. 69 yılında başlamış, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir.

Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler çalışmıştır. Tümüyle dağ içine oyulan tünel bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 metre kadar uzaklıkta bulunan Beşikli Mağara, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlülerinden olup, içerisinde bölümler halinde on iki mezar vardır. Mezarlar birbirlerinden duvarlar ile ayrılmıştır. Bu taş mezarlar, taş sütunlar ve kemerlerin birbirine bağladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aşağıya yine taş merdivenlerle inilmektedir. Kayaların oyulması ile meydana getirilen, yer yer kapıların açıldığı bölümlerdeki sütunlar, sütun başlıkları, kademeler ve üst örtüyü kısmen süsleyen motifler orijinallerine uygun biçimde yapılmıştır.

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Yaz Dönemi: 08:30-19:00 (15 Nisan-2 Ekim)

Titus Tüneli Ziyaret Saatleri Kış Dönemi: 08:30-17:00 (3 Ekim-14 Nisan)

Titus Tüneli Tatil Günleri: Her gün ziyarete açıktır.

Titus Tüneline nasıl gidilir?

Samandağ İlçesine 5 km uzaklıkta olan Titus Tüneline Samandağ'dan hareket eden servislerle gidilebilir. Özel araçla gidenler yön tabelalarını takip ederek ulaşabilirler. Aynı zamanda önemli bir antik liman kenti olan Seleucia Pieria da görülebilir.                     

Kaynak: İskenderun Kaymakamlığı Web Sitesi

Hatay Gezilecek Yerler

Mağara
Doğa Turizmi
Hatay'ın Samandağ İlçesinde
Samandağ

Konum Bilgileri

Görüntülenme Sayısı : 54253    Eklenme Tarihi : 01 Şubat 2013 Cuma    Güncellenme Tarihi : 26 Temmuz 2019 Cuma